E-Okul Mebbis

BİLSEM Öğrenci Seçme Sınavı Ne Zaman 2018?BİLSEM Öğrenci Seçme Sınavı Giriş Belgesi İndirmek için Tıklayınız

MEB Özel Yetenekli Çocukların seçim takvimi açıklandı.Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) alınacak özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi için yapılacak değerlendirme sınavlarına, bu yıldan itibaren ilkokul birinci sınıf öğrencileri de girebilecek.

BİLSEM sınavları ne zaman yapılacak?

Bakanlığın yeni düzenlemesiyle birinci ve ikinci sınıflar, elektronik ortamda tablet uygulaması ile sınava girecek. Üçüncü ve dördüncü sınıflar ise Şubat 2018'de 81 ilde yapılacak merkezi sınavla seçilecek. MEB, 2017-2018 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu'nu internet sitesinden yayımladı.

Kılavuza göre, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk defa merkezi sınavla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf seviyelerinden öğrenci seçimi yapıldı ve yeterli performans gösteren öğrenciler bireysel değerlendirmeye alındı. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından BİLSEM'e öğrenci seçimine birinci sınıflar da dahil edildi.

Bu yıl birinci ve ikinci sınıflar ile üçüncü ve dördüncü sınıflar için merkezi sınavlar farklı tarihlerde yapılacak. İllerde BİLSEM'e yerleştirilecek öğrencilerin tanılama süreçleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere "İl Tanılama Sınav Komisyonu" oluşturulacak.

Gözlem formları e-okul üzerinden doldurulacak

2017-2018 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa devam edip resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmesiyle BİLSEM'e öğrenci seçim süreci başlayacak.

Birinci ve ikinci sınıf düzeyinde sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilecek öğrencilerin yetenek alanlarına göre (resim yetenek, müzik yetenek, genel zihinsel yetenek) gözlem formları, Kasım günleri arasında e-okul sistemi üzerinden doldurulacak. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecek.

Birinci ve ikinci sınıfa devam edip yetenek alanlarına göre aday gösterilen ve e-okul sistemi üzerinden gözlem formu doldurulan öğrencilerden grup tarama sınavına girecek olanların listesi, Aralık 2017 tarihinde (http://www.meb.gov.tr) internet adresinden yayımlanacak.

BİLSEM sınavlarına kimler başvuru yapabilir?

Üçüncü ve dördüncü sınıf düzeyinde olup aday gösterilen ve Bilim ve Sanat Merkezi Grup Tarama Sınavına girecek öğrencilerin velileri tarafından 35 lira sınav ücreti Kasım 2017 tarihleri arasında yatırılacak.

Bu sınıflar düzeyinde sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen ve belirtilen banka hesaplarına ücretlerini yatıran öğrencilerin yetenek alanlarına göre (resim, müzik, genel yetenek) gözlem formları, aynı tarihler arasında e-okul sistemi üzerinden doldurulacak. Merkezi sınava gireceklerin listesi Ocak 2018'de (http://www.meb.gov.tr) internet adresinden yayımlanacak.

BİLSEM'e öğrenci seçerken tabletle sınav yapılacak

Bilim ve sanat merkezlerine 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenci seçim süreci, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıfa devam eden ve sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrenciler için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayımladığı takvim doğrultusunda iki aşamada gerçekleştirilecek.

Birinci aşamada, sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrenciler grup tarama sınavına girecek. Sınav sonuçlarına göre belirlenen öğrencilerin yetenek alanlarına göre ( resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) bireysel değerlendirmeye alınması ile süreç tamamlanacak.

Kademelere göre süreç farklı işleyecek

Birinci ve ikinci sınıf düzeyindeki öğrenciler ile üçüncü ve dördüncü sınıf düzeyindeki öğrenciler için yapılacak grup tarama sınavı, uygulama tarihi ve uygulanış şekli bakımından farklı olacak.

Buna göre, birinci ve ikinci sınıf düzeyinde olup gözlem formu doldurulan ve grup tarama sınavına alınacak öğrencilerin listesi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek.

İl tanılama sınav komisyonları tarafından Aralık 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında öğrencilerin sınava girecekleri yer, tarih ve saat ile ilgili bilgiler düzenlenerek devam ettikleri örgün eğitim kurumunca velilerine duyurulacak.

Birinci ve ikinci sınıflar grup tarama sınavı, il tanılama sınav komisyonu tarafından velilere verilen tarih ve uygulama yerlerinde, 10-20 kişilik gruplara elektronik ortamda tablet uygulaması ile Ocak 2018 - Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Birinci ve ikinci sınıflar grup tarama sınav sonuçları, Mayıs 2018'de (http://www.meb.gov.tr) adresinden öğrenilebilecek.

BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üçüncü ve dördüncü sınıf düzeyi için grup tarama sınavı, merkezi sınav şeklinde uygulanacak. Üçüncü ve dördüncü sınıflar BİLSEM grup tarama sınavı Şubat 2018'de saat 10.00'da 81 il ve ilçe merkezlerinde yapılacak. 300 puan üzerinden değerlendirmenin yapılacağı sınav sonuçları Mart 2018'de açıklanacak.

Üçüncü ve dördüncü sınıflar için grup tarama sonuçları açıklandıktan sonra İl Tanılama Komisyonunca öğrencilerin, Mart 2018'de yetenek alanlarına göre randevuları düzenlenecek. Bu öğrencilerin yetenek alanlarına göre bireysel incelemeleri, Nisan 2018 - Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak ve Ağustos 2018'de sonuçlar açıklanacak.

Birinci ve ikinci sınıflar için yetenek alanlarına göre öğrencilerin bireysel incelemeleri Mayıs 2018 - Temmuz 2018 arasında yapılacak ve Ağustos 2018'de, bireysel inceleme sonucunda BİLSEM'lere yerleşme hakkı kazanan öğrenciler açıklanacak.

Konular