E-Okul Mebbis

TEFBİS Portal GirişiTEFBİS Portal Girişi için Buraya Tıklayınız

MEBBİS TEFBİS Portal Girişi'ne kullanıcı adı ve şifreniz ile yukarıda bulunan link veya ekrandan giriş yapabilirsiniz.

*Tefbis Kullanım Kılavuzunu İncelemek için Buraya Tıklayınız

*Tefbis Yönetmeliği için Buraya Tıklayınız*Tefbis Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Şifresini unutan/kaybeden okul kullanıcıları eğer ilçelerde bulunuyorlarsa ilçe milli eğitime, ilçe milli eğitim şifresi unutulmuş/kaybedilmişse il milli eğitime yazılı olarak başvuru yapıp yeni şifre talebinde bulunmalıdırlar.

Sık Sorulan Sorular


Özel okullar modülüne diğer özel kurslar dahil mi?

Diğer özel kurslar sisteme dahil değildir.(Örneğin sürücü kursları v.b.)
*Eğitim harcamaları anketinde sistemin anket numarasını otomatik olarak mı verilecek ve verilen numara devamlı kullanılacak mı?

Anket numaralandırması, anket uygulaması yapıldıkça her seferinde öğrenciye özel yeni bir kod olmak üzere sistem tarafından otomatik olarak verilecektir. Bu numara anketin internet üzerinden cevaplanmasında giriş kodu olarak kullanılacaktır.
*Eğitim harcamaları anketi uygulaması nasıl olacaktır? Nasıl bir hedef kitlesine uygulanacaktır?

Eğitim harcamaları anketi bir kereye mahsus olmak üzere tam sayım şeklinde uygulanacaktır. Tam sayım uygulamasından sonra örneklem üzerinden yapılacaktır. İmkanı olan veliler anketi internet üzerinden doldurabileceklerdir. Diğer veliler için matbu halde anket uygulanacak ve okul yönetimlerince internet üzerinden veri girişleri yapılacaktır.
*Sistem uygulamaya geçtiğinde ve daha sonrasında yıllık devir işlemleri nasıl uygulanacak?

Sistem uygulamaya geçtiğinde bir sefere mahsus olmak üzere okul aile birlikleri modülüne devreden bakiye giriş ekranı açılacaktır. Bu bilgiler toplanarak sistem işler hale geldikten sonra her yıl devir işlemleri sistem tarafından otomatik yapılacaktır.
*Eğitim planlaması ve sorumluları kimler olacaktır?

Mart ayı sonunda SGB tarafından eğitim planlamasının ve görev tanımlarının yer alacağı bir genelge ile bilgilendirme yapılacaktır.
*Sistemde toplu giriş gerektiren ve/veya ödeyen bilgileri belirli olmayan işlemler nasıl kaydedilecek?

MEB tarafından ilgili işlemler için belirli tek bir kayıt kişisi/kurumu tanımlanacak ve girişlerin bu kişi/kurum adına yapılması gerektiği duyurulacaktır.
*Okul Eşleştirme onay ekranında neden okul eşleştirirken bir uyarı mesajı veriyor ve eşleştirdiğim okul kırmızı oluyor.

Eşleştirme sırasında ki mesaj ve kırmızı renk dikkat edilmesi için bir uyarıdır. Olası isim farklılığından kaynaklanır. Eşleştirme yapmanıza mani değildir.
*TEFBİS te ekran açılmıyor yada düzgün göstermiyor.

Sorun tarayıcınızdan kaynaklıyor olabilir. Bunun için tarayıcınızı uyumluluk modunda açın yada firefox tarayıcısını kurun.*Okul eşelştirme onay ekranın da lise ve anaokul gibi bazı okullar yok. Neden?

Bu eşleştirme sadece 4+4+4 kapsamında olan okullar içindir. Bunun dışında ki okullar ileride ayrıca değerlendirilecektir.
MEBBİS