E-Okul Mebbis

MEB Yeğitek Okul Bilgi Sistemi GirişMEB Yeğitek Okul Bilgi Sistemi Giriş için Buraya Tıklayınız


Eğitim Sisteminin değişmesi, binaların yıkılması, kurumların kapanması, bölünmesi, yeni binaya taşınması, kurum kodlarının değişmesi, etkileşimli tahtaların taşınması gibi nedenlerle Firmaların donanım tahsis ettiğini bildirdiği okulların şimdiki kurum kodları ile eşleştirilmesinde ve ilave taleplerin değerlendirilmesinde sıkıntılar yaşanmaktadır.Bu nedenle YEĞİTEK tarafından yönetimi yapılan Okul Bilgi Sisteminde (OBS) Kurumlarımıza ait Fatih projesi ile ilgili MEBBİS kapsamındaki modüllerden alınamayan bilgilerinin güncellenmesine ihtiyaç bulunmaktadır.Fatih projesi kapsamında kurulum yapılan(Pilot+Faz1) ve ilave donanım talebi olan okullarımızın OBS sisteminde kurumları ile ilgili bilgileri kontrol etmeleri, ilgili yerlerden düzeltmeleri, kurumları ile ilgili talepleri ve açıklamalarını 09.05.2014 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

Not:

1)Sisteme (http://cbs.eba.gov.tr/) adresiyle;"Kullanıcı adı" ve "Şifre" ( e-posta ile kurum e-postasına atılmıştır) ile giriş yapılmaktadır.2)İlk giriş yapıldığında "Şifre Değiştir" ekranı belirmektedir. Söz konusu ekrandan yeni şifre belirlenebilmesi için;

Kurumların mail adresine (kurum kodu@ meb.k12.tr) gönderilen doğrulama kodunun sisteme girilmesinden sonra sisteme giriş yapılabilecektir.

3)Eğer Kurum sisteme giriş yapamıyorsa "Giriş yapamıyorum" bölümünde "Kullanıcı Adı" "mail adresi" ve kurumla ilgili yeni açıldı (kurum kodu, adı, bağlı olduğu genel müdürlük,),kurum kodu değişti (eski kurum kodu yeni kurum kodu) gibi açıklamaları içeren mesajınızı "Açıklama" bölümüne yazarak göndermelisiniz. Sistem Kurumunuza açıldığında söz konusu mail adresine mesaj gelecektir.4)Sistemde bulunan "Okul Bilgi" ekranındaki gri alanlar MEBBİS´in ilgili modülünden alınan alanlardır. bu alanlarla ilgili değişiklikleri MEBBİS´in ilgili modülünde yapmanız gerekmektedir. OBS sistemi; MEBBİS´ten geceleri bilgi alarak güncellediğinden MEBBİS´in ilgili modülünden girmiş olduğunuz bilgi ertesi gün OBS sisteminde görülebilecektir. Açık alanlar değişiklik yapılmaya uygun alanlardır. güncellemek istediğinizde değişiklik yapıp "KAYDET" butonuna basmanız gerekmektedir.5)Hatalı veri girişi yapılmaması konusunda özen gösterilmeli .Kurum tarafından girilen bilgilerOkul müdürü tarafından kontrol edilmelidir.6)Ekte bulunan yardım dokümanlarında ( e-posta ile kurum e-postasına atılmıştır) yetkiler doğrultusunda Sistemde neler yapılabileceği anlatılmaktadır.MEB Yeğitek Okul Bilgi Sistemine Nasıl ve Nereden Giriş Yapabilirim?


*Yeğitek Okul Bilgi Sistemi Duyurusu için BURAYA TIKLAYINIZ
1. Sisteme (http://cbs.eba.gov.tr/) adresinden;

a. İl Koordinatörleri:

i. " Kullanıcı adı" :"Koordinatörün TC No.su",
ii. "Şifre" : "Koordinatörün TC No.su"


b. Okullar ;

i. "Kullanıcı adı":" Kurum kodu" ,
ii. "Şifre": "Kurum kodu" ile giriş yapılabilecektir.


2. İlk giriş yapıldığında "Şifre Değiştir" ekranı belirmektedir.

Söz konusu ekrandan yeni şifre belirlenebilmesi için;

1. İl Koordinatörlerinin kurumsal mail adresine (btkoordinator--@meb.gov.tr),
2. Okulların mail adresine (kurumkodu@meb.gov.tr, kurumkodu@meb.k12.tr)

Sistemden gönderilen doğrulama kodunun ilgili alana yazılmasıyla sisteme giriş yapılabilecektir.

3. Eğer Okulsisteme giriş yapamıyorsa "Giriş yapamıyorum" bölümünde;

a. "Kullanıcı Adı"xxxxnolu, aaaa okulunun müdürü,
b. "Kurum mail adresi":kurumkodu@meb.gov.tr , kurumkodu@meb.k12.tr
c. “Açıklama" bölümüneokulla ilgili;
i. Yeni açıldı (kurum kodu, adı, bağlı olduğu Genel Müdürlük)
ii. Kurum kodu değişti (eski kurum kodu yeni kurum kodu)
gibi açıklamaları içeren mesajı yazılarak gönderilmelidir.


4. Sistem Okula/ İl Koordinatörüne açıldığında söz konusu kurumsal mail adresinekurumkodu@meb.gov.tr , kurumkodu@meb.k12.tr, btkoordinator--@meb.gov.trmesaj gelecektir.

5. Sistemde bulunan "Okul Bilgi" ekranındaki;

a. Gri alanlar: MEBBİS'in ilgili modülünden alınan alanlardır. Bu alanlarla ilgili değişiklikleri MEBBİS'in ilgili modülünde yapılması gerekmektedir.

OBS sistemi; MEBBİS'ten geceleri bilgi alarak güncellediğinden MEBBİS'in ilgili modülünden girilmiş olan bilgi ertesi gün OBS sisteminde görülmektedir.

b. Açık alanlar: değişiklik yapılmaya uygun alanlardır. Güncelleme yapılmak istendiğinde değişiklik yapılıp "KAYDET" butonuna basılması gerekmektedir.


6. Okul yöneticilerinin; okullarına tesis ve teslim edilen donanımı ve sayısını en kısa sürede sisteme işlemesi ve okul bilgilerini güncel tutması gerekmektedir.

7. Hatalı veri girişi yapılmaması konusunda özen gösterilmeli, Okul tarafından girilen bilgiler İl Koordinatörü tarafından kontrol edilmelidir.

8. Okul Bilgi Sisteminde bulunan yardım dokümanlarında yetkiler doğrultusunda Sistemde neler yapılabileceği belirtilmiştir.

Konular