E-Okul Mebbis

MEB E-Yaygın Otomasyon Sistemi (Yeni)MEB E-Yaygın Otomasyon Sistemi Giriş için Tıklayınız


e-YAYGIN Otomasyon Sistemi (YENİ)***

Yenilenen e-YAYGIN otomasyon sistemine ilişkin geliştirme ve güncellemeler devam etmektedir. Kullanıcılarımızdan gelen talep ve öneriler de değerlendirilerek sistem geliştirilmektedir.

* Sistemdeki yenilik ve güncelleştirmeler, eğitim videoları, sık sorulan soruların cevapları ile eski ve yeni e-YAYGIN linklerine erişim için e-YAYGIN Bilgilendirme sayfası hazırlanmış olup web sitemiz ana sayfasında BAĞLANTILAR içerisinden erişim sağlanmıştır.
* Sayfa sürekli güncellenmektedir. Kullanıcılarımızın sayfayı sürekli takip etmeleri büyük önem taşımaktadır.
* İlgili sayfaya erişmek için buraya tıklayınız...


--------------------------------------------------------------------------------------------

e-YAYGIN Otomasyon sistemi yenilenmiş ve yeni sistem 17/10/2014 tarih ve 4657467 sayılı yazımız ile hizmete sunulmuştur (İlgi yazıya erişim için tıklayınız).

* Sisteme ilişkin bütün açıklama ve duyurular bu sayfadan yapılacaktır.
* Eski yazılımda tanımlanmış olan kursların iş ve işlemleri yine eski sistem üzerinden yapılacaktır. Sistem, üzerindeki açık bulunan bütün kurslar tamamanlanıncaya kadar aktif olacaktır. Sistem kapatılacağı zaman duyurulacaktır.
* 27 Ekim 2014 tarihinden itibaren açılan kurslar yeni sistem üzerinden yürütülecektir.
* Sistemin kullanımına ilişkin eğitim videoları hazırlanarak web sitemizde yayınlanmıştır. Sistem üzerindeki bütün modüllerin kullanımına yönelik eğitim videoları tamamlanacaktır. Videolara erişmek için tıklayınız...
* Sistemde yapılan yenilikler ve açıklamaları yine bu sayfadan duyurulacaktır.
* Sıkça sorulan sorular ve cevapları da bu sayfada yayınlanacaktır.
* Sistemde yaşanan sorunlar ya da görüş ve öneriler için e-yaygin@meb.gov.tr adresinden e-posta ile iletişim kurulabilecektir. Adres üzerinden sadece eski ve yeni e-YAYGIN sistemlerine hizmet verilmektedir.
* e-posta ile iletişim kurulurken; kurum bilgileri (Kurum kodu, il, ilçe ve kurum adı) mutlaka verilmeli, yaşanan sorun açık ve sade bir şekilde ifade edilmeli, varsa hata mesjlarını gösteren ekran görüntüleri iletiye eklenmedir. İletide yaşanan soruna ilişkin bilgiler (kurs numarası, personel bilgisi vb.) belirtilmelidir.
* Gelen iletilerin yoğunluğu nedeniyle; ortak sorunlarla ilgili açıklamalar bu sayfadan duyurulacak olup ayrıca iletilere cevap yazılmayacaktır.
* İletilerde ortak olarak yoğunlukla bildirilen ve aşağıda listelenmiş olan sorunlar ve öneriler çözüm aşamasında olup, sonuçları GÜNCELLEMELER başlığı altında yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan çalışmalara ilişkin e-posta iletilerine ayrıca cevap yazılmayacaktır;

- İş birliği protokollerinin tanımlanmaması,

- Kursiyerlerin, başvurabilecekleri kursların haftalık planlarını da görememesi,

- Usta öğreticiler (eğitmenler) sisteme tanımlandıkları halde diğer personel bölümünde görülememesi,

- Usta öğreticilerin kendilerine açılan kursları görememesi, (Düzeltildi)

- MEBBİS´te kayıtlı Müdür Yardımcısı görünen personelin e-YAYGIN Kurs Planlama ekranı üçüncü adımında Yetkili Müdür Yardımcısı olarak görünmemesi,

- Kursiyerlerin, planlanmamış kurslara olan taleplerini iletememesi,

- Kurs bitirme belgelerindeki eksiklikler,

- Personel detayları,

- Yabancı uyruklu kursiyer kayıtlarının hata vermesi.

< e-YAYGIN sistemine giriş için tıklayınız... -->>


< ESKİ e-YAYGIN sistemine giriş için tıklayınız... -->>
DUYURULAR: (Güncelleme - 19 Kasım 2014)

Kurs bitirme belgeleri hazırlanmaktadır. Çok kısa süre içerisinde sisteme eklenecektir. Duyuru yapılıncaya kadar belge basım işlemlerinin bekletilmesi önemle rica olunur. (19.11.2014)
Merkezlerimizden alınan bildirimlerden kursiyer devamsızlık girişlerinde; ilgili kutucuğa devam eden kursiyerin geldiği saatlerinin girildiği, bu nedenle devam eden kursiyerlerin devamsız olarak işlendiği bilgisi yoğun olarak alınmaktadır. Merkez yöneticilerimizin eğiticilerimizi bilgilendirmeleri ve sadece kursa devam etmeyen kursiyerlerin devam etmediği saatlerin işlenmesinin sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. (17.11.2014)


GÜNCELLEMELER:

Kurum ekranlarından "Kurum Tatil Günleri" kaldırılmıştır. Sistemde kurumlar tarafından daha önceden tanımlanmış bulunan tatil günleri veritabanından silinmiştir. Bu işlem bugüne kadar tanımlanmış olan kursları etkilemeyecektir. Çalışma takvimine göre (01 Eylül 2014 - 31 Ağustos 2015 arası) aşağıdaki resmî tatil günleri Genel Müdürlükçe sisteme işlenmiştir.

29/10/2014 (Cumhuriyet Bayramı)
01/01/2015 (Yılbaşı tatili)
23/04/2015 (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)
01/05/2015 (Emek ve Dayanışma Günü)
19/05/2015 (Gençlik ve Spor Bayramı)
17/07/2015 (Ramazan Bayramı - 1. Gün)
18/07/2015 (Ramazan Bayramı - 2. Gün)
30/08/2015 (Ramazan Bayramı - 3. Gün)


Bu aralıkta planlanan kurslarda sistem, bu tarihlere denk gelen günlere ders kaydetmeyecektir. Planların buna göre yapılması gerekmektedir. Bu tarihlerin dışında, ders yapılmayacak diğer günler için (yerel tatiller, 28 Ekim öğleden sonra, 16 Temmuz 2015 arefe günü öğleden sonra vb.); her kurs planlamasının sekizinci adımında bu ders saatlerinin kaldırılması gerekmektedir. Bunun haricinde; çok uzun süreli planlanıp 2015 yılı Eylül ayından sonrasına uzayan kursların denk geleceği (Kurban Bayramı, 28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1 Ocak 2016 yılbaşı tatili gibi) sisteme tanımlanmamış olan, (2015-2016 öğretim yılı çalışma takvimine ait) tatil günleri de yine sekizinci adımdan kaldırılacaktır. (12.11.2014-23:15)

Bütün kursların kriterleri sisteme eklendi. (12.11.2014-12:05)

Kurs planlama ekranı üçüncü adımda "İlgili Müdür Yardımcısı" listesine Kurum Müdürü eklendi. MEBBİS kayıtlarında tanımlı müdür yardımcısı olamayan kurumlarımızın kurs açma işlemi, Kurum Müdürü kullanıcısı ile ilişkilendirilerek yapılabilecektir. Bu adımda kurum müdürünün seçilmesi durumunda Müdür Yardımcısı onayı verilmiş sayılacak, kursa ilişkin bütün işlemler Kurum Müdürü tarafından yürütlecektir. (11.10.2014-21:30)

Kurs Tanımlama" ve "Kursiyer Kayıt" işlemlerini kurumda hızlandırmak amacıyla yeni bir personel tanımlanmıştır. Personelin görev türü MEMUR seçildiğinde sadece sisteme ilgili tanımlamaları yapabilecek yetkisi olacaktır. MEMUR kullanıcısının tanımladığı kurslar ve kaydettiği kursiyerler, ilgili Müdür Yardımcısı tarafından onaylanacaktır. (11.11.2014-09:30)
Bazı usta öğreticilerin, kendilerine tanımlanmış olan kursları görüntüleyememe sorunu giderildi. (11.11.2014-09:00)

"Diğer personel" in görüntülenememe sorunu giderildi. (10.11.2014-18:00)

1950 öncesi doğumluların kaydedilememesi sorunu giderildi. (10.11.2014-17:50)

Onay süreci tamamlanan kurslara kaydedilen kursiyerlerin kursta görünmemesi problemi giderildi. Bu kursiyerlerin Kurs Kursiyer Başvurular ekranından tekrar onaylanması gerekmektedir. (10.11.2014-16:35)

Kursiyer listeleri Kurs Kursiyer Başvurular ekranına eklendi. Elektronik tablo olarak alınabilmektedir. (10.11.2014-14:00)

Kursiyerler için ŞİFREMİ UNUTTUM butonu eklendi. (10.11.2014-09:00)

Kurs planlama ekranının sekizinci adımı güncellendi. Daha önceden bu adım da kurs süresi ve eğitici sayısı fazla olan kurslarda hata vemekteydi. Bu adımda; ders işlenmeyecek gün tarih seçilerek ekrana getirildiğinde o güne ait işlenmeyecek dersler kurstan kaldırılabilir. Bu durumdan o kursta o saatte dersi olan bütün eğitimciler etkilenecektir. (10.11.2014-09:00)

Kursiyer kayıt ekranı (merkez tarafından yapılan kayıtlar için) sadeleştirildi. Kursiyerin T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek MERNİS üzerinden doğrulandıktan sonra diğer bilgileri veritabanına gelmektedir. Kursiyer telefon numarası eklendi. Merkezce yapılan kayıt esnasında e-posta adresi zorunlu alan değildir. (08.11.2014-10:15)

Kurs onay sürecinde onay verenlerin bilgileri eklendi. Onay inceleme butonuna basıldığında onay veren yetkililerin TC Kimlik no ilk üç rakamı ile adı soyadı görülebilmektedir. (07.11.2014-.09:30)


SIK SORULAN SORULAR - CEVAPLARI:

Soru 1: Sistemde Giyim Üretim Teknolojisi alanı altındaki programlar görünmüyor.

Cevap 1: Giyim Üretim Teknolojisi alan programları komisyon tarafından güncellenmektedir. Güncellenen programların onaylanmasından sonra sisteme eklenecektir.Soru 2: Kurum müdürü / İlçe Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ya da Şube Müdürü / İlçe Millî Eğitim Müdürü kurs onay ekranında onay işlemi yapamıyor.

Cevap 2: Kullanıcı türünün hatalı tanımlanması nedeniyle kurs onay işlemleri yapılamamaktadır. MEBBİS yönetimi tarafından kullanıcı türünün kontrol edilerek düzeltilmesi gerekmektedir.Soru 3: Kurum tatil günlerine girdiğimiz tarihleri bütün kurslarda tatil yapıyor.

Cevap 3: Kurum tatil günlerine; sadece kurumda hiç ders yapılmayacağı günler girilmelidir (örn: Dinî ve Millî Bayramlar gibi resmi tatil günleri). Kursa özel ders yapılmayacak günler varsa (sömestr tatili gibi) bu günler kurs planlama ekranında sekizinci adımda belirtilmelidir.